Zuby a dásně – problémy

Podle ájurvédy problémy jako zubní kaz nebo ustupující dásně souvisejí s nerovnováhou dóši váta v organizmu.

 

Léčba

Nedostatek minerálů

Problémy se zuby velmi často souvisejí s nedostatkem vápníku, hořčíku a zinku. Jako prevenci nebo pro zmírnění projevů nedostatku rozžvýkejte každé ráno hrst bílých sezamových semínek. Pak si vyčistěte zuby bez použití zubní pasty.

 

Masáž dásní

Masírování dásní sezamovým olejem je velmi účinnou metodou pro udržování zdraví a kvality zubů i dásní. Vezměte si trochu zahřátého sezamového oleje do úst a převalujte jej v ústech po dobu 2 až 3 minuty, olej nepolykejte. Pak olej vyplivněte a ukazováčkem si jemně masírujte dásně. Jedná se velmi jednoduchou a účinnou metodu, která pomáhá k udržení zdravých dásní, pomáhá léčit problém s ustupujícími dásněmi a záněty.

 

Bylinné přípravky na čištění zubů

Pro provádění ústní hygieny ájurvéda doporučuje přípravky hořké a svíravé povahy. Nejčastější přísadou ájurvédských zubních past je hořký neem a lohdra, kushta a bilva, jež jsou svíravé povahy. Vynikající prostředek pro čištění zubů si připravíte smícháním neemu a některé z bylin svíravé povahy.

 

Tea tree olej na na ustupující dásně a citlivé zuby

Navlhčete čistý zubní kartáček a nakapejte na něj několik kapek tea tree oleje. S kartáčkem si pak vyčistěte zuby. Pak pomocí vatových tyčinek aplikujte tea tree přímo na postižená místa. Tato metoda zastaví infekci. Citlivost zubů na horké a studené by měla postupně odeznít.