Plešatění

Postupný úbytek vlasů je způsoben celou řadou příčin, které velmi často nějak souvisejí s poruchami metabolismu. Cukrovka, plísňová infekce pokožky hlavy, hormonální nerovnováha a další poruchy mohou být jednou z příčin. Také nedostatek vápníku, hořčíku a zinku v organizmu může negativně ovlivnit zdraví vlasů a odstartovat jejich vypadávání. A samozřejmě nesmíme zapomenou na genetické dispozice, sklony k plešatění jsou dědičné.

Podle ájurvédy předčasné plešatění těsně souvisí s tělesnou konstitucí a rovnováhou dóš. U jedinců s konstitucí s převahou pitty ve srovnání s ostatními tělesnými typy je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví předčasný úbytek vlasů a šedivění. Přebytek pitty v mazových žlázách a koříncích vlasů může proces plešatění nastartovat.

 

Léčba

Aloe vera

Užívejte aloe vera, a to ve formě štávy (⅓ šálku) nebo gelu (1 polévková lžíce se špetkou mletého kmínu) 3x denně po dobu 3 měsíců. Aloe snižuje úroveň pitty v organizmu.

 

Masáž pokožky hlavy přes spaním

Před spaním si masírujte pokožku hlavy a chodidel kokosovým olejem. Staré ponožky a pokrývka hlavy vám pomohou uchránit ložní prádlo od nechtěného znečištění olejem. Kokosový olej snižuje pittu v organizmu.

 

Konzumace mléčných výrobků

Jídelníček obohaťte o dostatek mléčných výrobků (sýry, mléko, jogurty). Pomáhá také konzumace kokosu, vařených jablek nebo zelí.

 

Konzumace sezamových semínek

Každé ráno snězte hrst bílých sezamových semínek. Sezam je velmi bohatý na vápník a hořčík a jsou výborným zdrojem živin pro vlasy.