Podzimní plískanice jsou opět tady. Chladné a větrné počasí s sebou přináší hojný výskyt nachlazení a chřipek. Zdravotním problémům je však díky ájurvédě možné velmi účinně předcházet.
Podzimní měsíce se nesou ve znamení dóši váta. Chlad, sucho, lehkost, pohyb nebo nestálost jsou kvality, které spojujeme s vátou. Projevy těchto vlastností můžeme pozorovat všude kolem sebe. Usychající a padající listí, pokles a nestálost teplot, větrné počasí. Všechny tyto projevy samozřejmě ovlivňují naše tělo i mysl.
Typické projevy nadvlády dóši váta v podzimních měsících:
- Suché rty, suchá kůže
- Zácpa, nadýmání
- Bolest v uších
- Nespavost, přerušovaný spánek
- Studené ruce a nohy
- Zvýšená citlivost na chlad
- Pocit neklidu, slabosti a vyčerpání
- Zapomnětlivost, potíže s koncentrací
- Hyperaktivita, přemíra mluvení
- Nervozita, úzkost
Pět rad, jak se během podzimu vyhnout chřipce a nachlazení
1. Vyhýbejte se stresu
Západní medicína i ájurvéda se shodují v poznatku, že přemíra stresu negativně působí na náš imunitní systém. Proto jedním z nejlepších způsobů, jak se během podzimu poprat s nadvládou váty, je omezit stres. Více myslete na sebe, na své blízké, k pracovním povinnostem se snažte přistupovat s nadhledem.
2. Více spěte
Dostatek spánku je jedním z nejvýznamnějších faktorů pro dlouhodobé udržení zdraví a vitality. Méně než 7 hodin spánku denně až třikrát zvyšuje riziko nachlazení v důsledku oslabené imunity. Dobrý a hluboký spánek podpoříte, pokud před ulehnutím vypijete hrnek teplého mléka se špetkou zázvoru, kardamonu a muškátového oříšku.
3. Každé ráno si dopřejte masáž horkým olejem
Každé ráno si namasírujte celé tělo horkým sezamovým olejem. Sezamový olej prohřívá organismus a pomáhá redukovat vátu v těle. Po masáži se osprchujte. Malé množství oleje ponechte na pokožce.
4. Praktikujte dýchací cvičení Nadi Shodhana
Snižovat množství váty v těle můžete praktikováním jógového cvičení Nadi Shodhana založeného na střídavém dýchání jednotlivými nosními dírkami.
5. Vyhýbejte se kávě a černému čaji
Omezte pití kávy a černého čaje ve večerních hodinách. Místo těchto nápojů dejte přednost bylinným čajům. Doporučit lze například čaj připravený z kmínu a fenyklu (stejně velké díly) nebo z kombinace zázvor-skořice-hřebíček.