Všechny ájurvédské léčebné metody se snaží znovu nastolit stav rovnováhy mezi třemi dóšami (váta – pitta – kapha). Nemoc je stavem, kdy jsou tři dóši ve stavu nerovnováhy.
Podle ájurvédy zahájení jakékoli léčby (nezáleží zda to bude podávání léčiv, akupunktura, masáž…) bez předcházejícího vyloučení toxinů zodpovědných za nemoc z těla povede pouze k uložení těchto jedovatých látek hlouběji do tělesných tkání. Výsledkem takovéto povrchní léčby může být úleva od symptomů nemoci, avšak základní příčina onemocnění zůstane po takové léčbě nedotčena, problém se pak objeví znovu ve stejné nebo jiné (většinou závažnější) formě.
Ájurvédské léčebné metody se snaží o eliminaci nebo neutralizaci toxinů, a to na fyzické i duševní úrovni. Jedná se o velice jednoduché, ale mimořádně účinné metody jak znovu vytvořit v organismu stav rovnováhy – stav zdraví. Po stanovení diagnózy může ájurvédský lékař doporučit např. změny v životním stylu, změny ve stravě, použití bylin apod. Pomocí ájurvédy je možné úspěšně léčit mnoho chorob a zdravotních problémů včetně poměrně těžkých a chronických onemocnění, které klasické západní léčbě vzdorují (problémy kožní, nemoci dýchacího ústrojí, poruchy zažívacího ústrojí, rekonvalescence, bolesti hlavy, migréna, obezita, problémy krevního oběhu, gynekologické problémy, nemoci páteře, kloubů, svalů, nespavost, nemoci ze stresu).
Uvolnění na psychické úrovni
Hněv, strach, obavy, nervozita, žárlivost, lakota a hrabivost jsou běžnými lidskými emocemi. Ještě mnoho lidí se dnes v dětství učí nevyjadřovat tyto negativní emoce. Výsledkem je, že lidé už v raném věku v sobě potlačují tyto přirozené emoce. Ájurvéda učí, že musíme tyto negativní myšlenky uvolňovat, protože když zůstanou potlačeny uvnitř nás, mohou způsobit stav nerovnováhy – nemoc.
Ájurvédskými technikami pro řešení těchto problémů jsou pozorování a uvolňování. Např. když se objeví hněv, měl by si ho člověk plně uvědomovat, pozorovat tento pocit jak se rozvíjí od počátku do jeho konce. Díky takovému sebepozorování můžeme poznat, kde je původ určité negativní emoce. Potom budeme umět nechat lehce takovou emoci odejít a uvolnit se. Tak můžeme řešit podobné problémy vždy. Podle ájurvédy může být negativní emoce uvolněna skrze její plné uvědomění.
Paňčakarma
Pro mnohé zdravotní problémy jako např. přebytek hlenu v hrudníku, žluči ve střevech, kaphy v žaludku nebo akumulace plynů v tlustém střevě může být využita fyzická eliminace. V takových případech ájurvéda používá soubor metod, který se nazývá paňčakarma. Tyto metody očišťují tělo, mysl a emoce. Pěti základními metodami jsou: terapeutické zvracení (vaman), projímadla (virechan), léčebné klystýry (basti), promývání nosních dutin olejem (nasya) a čištění krve (rakta mosha).
Jedná se o velmi účinnou detoxifikační terapii, která zbavuje tělo nahromaděných toxických látek. Jedná se o propracované, staletími ověřené techniky, jejichž účinky jsou často až neuvěřitelné, působí blahodárně na celý organismus.