Jarní detoxikace organismu podle ájurvédy

Voda s citronem

Jaro je přirozeným obdobím očisty těla i duše. Díky sluníčku a teplejšímu počasí se můžeme zbavit přebytečných zásob tuku, které si tělo postupně ukládalo během zimy. Jaro je ideálním obdobím, kdy se organismus může zbavit toxinů nahromaděných v průběhu předchozích měsíců.

Pokud nerespektujeme přirozené potřeby organismu a nedopřejeme si tolik potřebnou očistu, mohou přijít různé zdravotní problémy, jako jsou alergie, otupělost, zadržování vody v těle, pocit těžkých končetin nebo únava.

Toxiny a nejrůznější odpadní látky nahromaděné v těle (áma v terminologii ájurvédy) nás negativně ovlivňují na mnoha rovinách. Nachází se ráno po probuzení na vašem jazyku nepříjemný bílý povlak? Cítíte při každém pohybu nepříjemnou bolest v kloubech? Máte neustále plný nos, i když zrovna nejste nachlazení? Ani nejsilnější antiperspirant vás neochrání před nepříjemným tělesným pachem? Pak je ten správný čas na jarní detoxikaci.

Nemusíte se obávat složitých a časově náročných procedur. Stačí, když své tělo aspoň trochu podpoříte a dáte mu prostor, aby mohlo projít přirozený očistným procesem. Dostatek spánku a odpočinku, zpomalení, změna jídelníčku a další jednoduché a osvědčené praktiky mohou udělat zázraky.

Po provedení jarní očisty se opět budete cítit naplněni životní energií a elánem. Přesvědčte se sami.

 

10 jednoduchých rad jak podpořit přirozené očistné procesy

1. Jezte pouze lehká jídla

Omezte veškeré těžké pokrmy, výrazně tak podpoříte přirozené detoxikační procesy. Zejména večer, kdy je trávení slabší než během dne, dbejte na dodržování tohoto pravidla. Dávejte si pokud možno pouze lehké večeře.

2. Dopřejte tělu hořkou chuť

Konzumujte hořké potraviny, bylinky a koření, podpoříte tak funkci jater. Jednou z funkcí jater je eliminace toxických látek z krevního oběhu. Vše hořké navíc podporuje trávení. Můžete vyzkoušet například kurkumu, smetánku lékařskou (pampelišku), ostropestřec mariánský, hořec nebo neem.

3. Hodně pijte

Přijímejte hodně tekutin, aby mohly být vyplavovány toxické látky z těla. Vyzkoušejte třeba pití teplé vody se špetkou chilli, šťávou z ¼ citronu, lžičkou medu a několika kapkami jablečného octa. Tento nápoj pomáhá nastartovat očistné procesy, spalování tuků a zvýšit vitalitu. Další nápoj, který pomáhá zklidnit organizmus a podporuje trávení a vylučování, připravíte rozmícháním ¼ čajové lžičky kmínu, koriandru a fenyklu v 1/2 litru vody. Poté přiveďte k varu, odstavte a nechte zchladnout.

4. Podpořte vylučování

Triphala, tradiční ájurvédská směs bylin, je skvělým a staletími osvědčeným prostředkem, který pomáhá při vylučování nestrávených a nezpracovaných zbytků potravy a dalších odpadních látek z těla. Jedná se o účinné střevní tonikum. Podporuje správnou funkci střev a účinné vylučování. Staré ájurvédské texty hovoří o triphale jako o “střevní škrabce”, které účinně odstraňuje toxiny ze střev a celého organizmu.

5. Den začínejte sklenicí teplé vody s citronem

Po probuzení vypijte sklenici teplé vody se šťávou z půlky citronu nebo limetky. Tento nápoj pročistí váš zažívací trakt a nastartuje pohyb střev, takže se se budete moci hned ráno vyprázdnit. Zbytky jídel a toxické látky se tak dostanou rychle z těla ven. Kyselá chuť citronu nebo limetky pomáhá nastartovat trávení (trávicí oheň agni), organizmus je tak lépe připraven přijímat potravu.

6. Každé ráno si čistěte si jazyk

Každé ráno, ještě před vyčištěním zubů, provádějte očistu svého jazyka. Můžete použít speciální škrabku na jazyk nebo jakýkoli jiný vhodný nástroj. Tato procedura podpoří zdraví ústní dutiny, zubů a dutin. Nezdravý povlak na jazyku může způsobovat zápach z úst a negativně ovlivňovat trávicí procesy.

7. Vypoťte se

Navštivte saunu, parní lázeň, dopřejte si horkou koupel. Nebo si dejte do těla na kole nebo při joggingu. Prohřátí těla a pocení podporuje detoxikační procesy. Večer, než půjdete spát, si dejte koupel, do které přidejte hořkou koupelovou sůl (Epsom salt), zázvorový prášek a jedlou sodu.

8. Pravidelně si drhněte pokožku kartáčem nebo lufou

Pokožku si za sucha drhněte kartáčem nebo třeba lufou. Nejlépe před ranní sprchou. Jedná se o tradiční ájurvédskou proceduru. Pokožka je z pohledu vylučování vedle ledvin, jater a střev dalším velmi důležitým orgánem. Drhnutí pokožky pomáhá udržovat čisté a průchozí póry, kůže pak může účinně plnit svou úlohu. Napomáhá také udržovat pokožku dokonale prokrvenou. Drhnutí pokožky pomáhá odstraňovat svrchní vrstvu odumřelých buněk, stimuluje potní a mazové žlázy. Kůže získává přirozený a zdravý vzhled.

9. Dopřávejte si olejové automasáže

Masáž těla je v ájurvédě jedním z nejužívanějších nástrojů péče o zdraví. Masáž zlepšuje krevní oběh, aktivuje lymfatický systém a podporuje detoxikační procesy. Dvakrát až třikrát týdně si dopřejte automasáž s využitím teplého oleje. Druh oleje zvolte podle své konstituce (váta – sezamový nebo mandlový olej, pitta – kokosový nebo slunečnicový olej, kapha – kukuřičný olej). Pečlivě promasírujte celé tělo.

10. Zhluboka dýchejte

Každý den se aspoň na malou chvilku zastavte, odreagujte se od stresu a všech povinností a… dýchejte. Zhluboka dýchejte.

Autor Tomáš Čermák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *