Ájurvédská kuchařka I. – Fenyklová polévka

fenykl

Podle ájurvédy je klíčem ke zdraví vyvážená a vhodná strava. Jídlo ovlivňuje nejen naše fyzické zdraví, ale také myšlení. Prostřednictvím stravy tedy zásobujeme tělo potřebnými bílkovinami, minerálními látkami, vitaminy, sacharidy atd., ale také určitou energií, vibracemi, pamětí, a tak přímo ovlivňujeme náš způsob přemýšlení. Přes 70 % našich zdravotních problémů můžeme vyřešit pouze úpravou jídelníčku a změnou životního stylu.

Unikátní přístup ájurvédské medicíny nám pomůže lépe se orientovat v tom, které potraviny jsou pro nás vhodné a které nikoliv. Jak vhodné potraviny dále správně kombinovat a upravovat.

Nemusíte si hned pořizovat sárí a shánět všechno možné i nemožné indické koření, abyste se najedli podle ájurvédských zásad. Pokusím se vám přiblížit stravování z pohledu ájurvédy oblečené do evropských šatů s minimem exotických přísad.

Postupně si budeme představovat známé i méně známé plodiny a koření. Povíme si, jaký mají přínos pro naše zdraví, jak ovlivňují jednotlivé dóši (vátu, pittu, kaphu) a samozřejmě si z nich i něco dobrého uvaříme.

Do vaření se ale pouštějte s chutí. I příprava jídla totiž dává podle ájurvédy pokrmu určité vibrace. Jídlo připravené s láskou lépe chutná a je dokonce i lépe stravitelné. Takže s chutí do toho! Naše ájurvédské vaření na pokračování startujeme fenyklem.

 

Fenykl

Nevím, jak vy, ale já jsem fenykl měla vždy zaškatulkovaný jen jako koření vhodné leda pro batolata a kojící maminky. Bulvy fenyklu jsem v zelenině obcházela jako objekt, se kterým nevím, co si počít. Přitom jde o kulinářskou lahůdku a příprava jídel z fenyklu není vůbec náročná, navíc je vhodný pro všechny tři dóši (vátu, pitu, kaphu).

Fenykl se v kuchyni používá buď syrový do salátů, nebo ho lze různě tepelně upravovat – zapékat, přidávat k těstovinám nebo pečenému masu a rybám. Protože mají listy silnou anýzovou vůni, dají se použít například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. Oproti anýzu má ale fenykl zchlazující účinek a zatímco anýz zvyšuje chuť k jídlu, fenykl ji snižuje.

Fenykl je ale známější spíš jako koření, než kulinářská specialita. Jako koření se používá plod. Jde o jedno z nejlepších koření pro trávení. Ulevuje od křečí a rozptyluje plynatost. Fenykl zároveň uklidňuje nervy, příznivě působí na mozek a podporuje duševní činnost. Působí příznivě při menstruaci a přispívá k tvorbě mléka v období laktace. Používá se i jako protilátka na hmyzí kousnutí nebo při otravách z jídel. Fenykl se dobře kombinuje s koriandrem, čímž vzniká směs ochlazujícího koření. Odvar z fenyklu lze použít jako oční výplach při zánětech a slzení.

 

Vlastnosti:

sladký/ostrý, zchlazuje

V P K

 

Indikace:

zažívací poruchy, bolesti v břišní krajině, křeče a nadýmání, obtíže při močení (má močopudné účinky), zmírnění dětských kolik, podpora laktace, pomáhá při očních chorobách, snižuje chuť k jídlu, uklidňuje nervy, anafrodisiakum (snižuje chuť na sex)

 

Příprava:

odvar, čaj, několik semínek rozžvýkaných po jídle podporuje trávení

 

Fenyklová polévka – recept vhodný pro vátu, pittu i kaphu

V P K

Bez čeho se neobejdeme:

2 větší bulvy čerstvého fenyklu, 1 menší cuketa, 1 lžíce olivového oleje, 1/2 lžičky drceného fenyklu, 1 stroužek česneku, 1,5 litru zeleninového bujónu, pepř (nejlépe čerstvě namletý), sůl

Na dochucení:

muškátový oříšek, špetka kardamonu, sezamová semínka

 

Tak a teď se můžeme směle pustit do díla… Odřízněte fenyklu zelené svrchní stonky, nasekejte je a nechte stranou – poslouží nám na ozdobu polévky. Zbytek fenyklu nakrájíme na menší kousky. Rozehřejeme si v hrnci olivový olej, přidáme drcený fenykl a nakrájený stroužek česneku a vše lehce orestujeme. Cítíte to? Hmmm, to je vůně! Přidáme čerstvý fenykl a na kostky nakrájenou cuketu. Znovu lehce orestujeme, promícháme a zalijeme zeleninovým vývarem. Přidáme zbylé koření a uvaříme do měkka. Nakonec polévku rozmixujte do hladka. Na talíři nazdobíme nasekanými stonky fenyklu a sezamovými semínky. Tak a teď už dobrou chuť!

 

Literatura

  1. Frawley, D.,Lad,V.: Rostliny v ájurvédě, Volvox Globator, Praha, 2006
  2. Frej, D.: Ájurvéda, Eminent, Praha, 2007
  3. Johari, H.: Ájurvéda léčivá kuchyně, Pragma, Hodkovičky, 2007
  4. Frej, D.: Ájurvédské recepty pro zdraví, Praha 2004
  5. Rajpoot, G.: Základy ájurvédy, Dhanvantri, Praha, 2002

Autor Kateřina Boháčová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *