10 tipů pro udržení štíhlé linie podle ájurvédy

Zdravé hubnutí podle ájurvédy

Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc a vyzkoušeli jste bez valného úspěchu už kdejakou dietu, nezoufejte. Ájurvéda vám přináší několik jednoduchých rad, které vám pomohou k trvalému udržení krásné postavy.

Podle ájurvédy je obezita považována za problém typu kapha. Lidé trpící nadváhou mají sice silné zažívání, ale jejich tělo nedokáže všechny přijaté živiny dostatečně metabolizovat. Sklon k obezitě bývá velmi často dědičný. Nadprodukce růstového hormonu pak může vést k nárůstu tělesné hmotnosti.

Za nadváhou může stát celá řada příčin, které souvisejí s moderním a nezdravým životním stylem. Pracovní stres, přejídání, nadměrná konzumace alkoholu nebo nedostatek pohybu jsou typickým příkladem. Rovněž užívání hormonální antikoncepce a některých léků může negativně ovlivňovat metabolismus a produkci inzulinu, výsledkem pak může být zvýšení tělesné hmotnosti.

 

Praktické tipy jak zdravě zhubnout a udržet si štíhlou postavu

1. Upravte svůj jídelníček

Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc, zaměřte na především na skladbu vašeho jídelníčku. Držte se doporučení ájurvédy určených pro osoby s konstitucí typu kapha. Vyhýbejte se studeným nápojům, omezte tučné a smažené pokrmy. Snižte množství sladkostí nebo mléčných výrobků, jako jsou sýry, jogurt nebo zmrzlina, ve vašem jídelníčku.

Naopak zařaďte saláty nebo třeba fazole. Pijte teplou vodu. Možná vám to bude zpočátku připadat poněkud nezvyklé, ale rychle si zvyknete. Prospěšné je také pití bylinných čajů připravených například ze zázvoru, máty nebo skořice. Pokud máte rádi maso, můžete si občas dopřát rybu nebo drůbež. Hovězí, vepřové nebo skopové maso byste měli ze svého jídelníčku zcela vynechat.

 

2. Dopřejte si více pohybu

Bez pravidelného pohybu to nepůjde. Půlhodinová procházka denně je minimem. Věnujte se nějakému aerobnímu cvičení. Můžete se věnovat běhání, jízdě na kole nebo můžete třeba chodit plavat. Posilování vám pomůže spalovat přebytečné kalorie. Tuto aktivitu můžete pojmout velmi lehce, rozhodně není nutné podávat vrcholné kulturistické výkony.

Základní matematice se nedá vyhnout. Pokud přijmete více energie, než vydáte, budete nabírat na váze. Pokud tedy chcete zhubnout, musíte více energie vydávat než přijímat. Je to tedy jednoduché: snižte množství přijímané stravy, více se pohybujte a držte se výživových doporučení pro lidi s převažující konstitucí kapha. Výsledky se jistě dostaví.

 

3. Oběd je největším jídlem dne

Pokud chcete snížit svou hmotnost, ájurvéda doporučuje zcela vynechat snídaně. Ráno si dejte pouze teplý bylinný čaj. Větší jídlo si můžete dopřát v poledne. Večeře by měla být jen lehká. Vyhněte se různým svačinkám a mlsání mezi těmito jídly.

 

4. Omezte konzumaci alkoholu a kouření

Minimalizujte množství konzumovaných alkoholických nápojů. Přestaňte kouřit. Tyto zlozvyky stimulují trávení, a tím napomáhají navozovat pocit hladu. Alkohol a kouření navíc mají mnoho dalších negativních dopadů na zdraví a kondici.

 

5. Pijte teplou vodu s medem

Kdykoli bude mít pocit, že začínáte mít hlad, vypijte sklenici teplé vody s jednou čajovou lžičkou včelího medu a několika kapkami limetkové šťávy. Tento nápoj podporuje odbourávání tuků a navíc vám pomůže zahnat pocit hladu.

 

6. Pravidelně užívejte triphalu

Večer, alespoň hodinu po večeři, užívejte čaj připravený z triphaly. Jeden šálek tohoto nápoje připravíte tak, že zalijete ½ až 1 lžičku triphaly v prášku vařicí vodou a necháte 10 minut vyluhovat. Pijte ještě teplé. Triphala je tradiční po staletí užívaná směs, kterou tvoří amalaki (Emblica officinalis), bibhitaki (Terminalia belerica) a haritaki (Terminalia chebula). Lze užívat také ve formě kapslí. Jedná se o jeden z nejúčinnějších přípravků k pročištění trávícího systému a celého organismu.

 

7. V kuchyni se nebojte koření

Při vaření používejte hodně koření, které prohřívá organismus. Strava, kterou ájurvéda doporučuje pro kaphu, by měla být bohatá na kmín, koriandr, fenykl, kardamon, zázvor, skořici nebo směs koření garam masala. Tyto druhy koření významně podporují trávení.

 

8. Během dne se vyvarujte spánku

Dopřát si malého šlofíka během dne je sice příjemné, ale vyvarujte se ho. Spánek během dne zpomaluje trávení a metabolismus a zvyšuje množství dóši kapha v těle. Raději se věnujte nějaké aktivní činnosti, ideálně fyzické práci nebo si zacvičte.

 

9. Hubněte pomalu

Nesnažte se o velké úbytky na váze během krátkého období. Rychlé hubnutí obvykle nevede k dlouhodobému udržení tělesné hmotnosti, které chcete docílit. Lidé typu kapha se vyznačují trpělivostí, vytrvalostí a houževnatostí. Takže máte nejlepší předpoklady k dosažení úspěchu, stačí vytrvat.

 

10. Mějte se rádi takoví, jací jste

Lidé trpící nadváhou nebo obezitou se často nemají rádi. Nelíbí se jim, jak vypadají, mají tendenci vyhýbat se každému pohledu do zrcadla. Tyto negativní emoce mohou vyvolat pocit hladu a potřebu dalšího jídla. Nejedná se však o skutečný hlad, nýbrž o hlad vyvolaný emocemi. Milujte se takoví jací jste. Nehodnoťte se, nesrovnávejte se s ostatními. Na nic nečekejte, buďte šťastní tady a teď.

Autor Tomáš Čermák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *